TRYBUNALSKIE KOŁO STOWARZYSZENIA WYCHOWANKÓW AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ DLA MIESZKAŃCÓW PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO W ROKU OBCHODÓW 800-LECIA MIASTA

Pierwsza pisemna wzmianka o Piotrkowie pochodzi z 1217 roku. Zawiera to dokument Leszka Białego dla opactwa cystersów w Sulejowie. Tę datę uznaje się za początek historii miasta Piotrkowa leżącego nad rzeką Strawą w dorzeczu Pilicy, a to oznacza, że gród trybunalski w 2017 roku obchodzi osiemsetne urodziny. Fakty potwierdzające istnienie Piotrkowa i przynależność do ziem książąt krakowskich znajdują się w opisach historycznych, jaką zgromadzili liczni badacze początków państwa polskiego w pierwszych wiekach  chrystianizacji rzymskiej.

W trwające intensywne przygotowania do jubileuszu Koło SW AGH Trybunalskie wpisało się już swoją dojrzałością podczas VII kampanii sprawozdawczo – wyborczej Naszego Stowarzyszenia. Po znakomitym udziale przedstawicieli naszego Koła w Jubileuszu 70-lecia SW AGH, naszą uwagę skierowaliśmy na przygotowania do Jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Koło Trybunalskie nadal wytrwale, pomimo restrukturyzacji gospodarki narodowej i przemian społeczno-politycznych, wypełnia rolę łącznika w podkręcaniu kontaktów w peletonie więzi kulturowych na drogach łączności międzypokoleniowych społeczności Krakowa i regionu piotrkowskiego. Świadczy o tym przyjęte na Zebraniu w dniu 7 września 2016 r. sprawozdanie „ Koło Trybunalskie w drodze na VIII Zjazd SW AGH i 800-lecie Piotrkowa Trybunalskiego”. Chociaż nie udało się zrealizować zaplanowanego spotkania Zarządu Koła z Prezydentem Miasta, to propozycja zorganizowania Koncertu z maestro Wiesławem Ochmanem światowej sławy śpiewakiem operowym ułatwiła uzyskanie zgody odpowiednich władz i wspaniałego współorganizatora Miejski Ośrodek Kultury z piękną salą koncertową. W związku z podjętymi uzgodnieniami, iż na koncert będą wyemitowane bezpłatne wejściówki udostępniane chętnym melomanom w kasie MOK i rozprowadzane przez Zarząd Koła dla członków Stowarzyszenia zapotrzebowanie zgłoszeń przekroczyło dotychczasowe nasze przewidywania. Środki finansowe na to wydarzenie Kulturalne pt MELODIE DLA PRZYJACIÓŁ Wiesława Ochmana i jego gości Renaty Dobosz – mezzosopran, Justyny Dyla – sopran, Halina Mansarlińska – fortepian pozyskano od: fundatorów firm rejonu piotrkowskiego, Zarządu Głównego SW AGH i członków Koła zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia.

I w sobotnie popołudnie 23 września 2017 r. zaczęły spełniać się poszczególne punkty programu imprezy. Najpierw przybyli artyści. Rozlokowani w garderobach znajdujących się na zapleczu estrady gdzie spokojnie przygotowywali się do występów. Punktualnie o godz. 17-tej, przed wypełnioną salą koncertową wspaniałą publicznością wystąpili w imieniu organizatorów koncertu z ceremonią powitania Zofia Łopacińska – Członek ZKT i Andrzej Kacperski – Przewodniczący Koła. Wśród dostojnych gości, którzy swoją obecnością zaszczycili koncert powitali: – przedstawicieli Zarządu Głównego Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z Przewodniczącym prof. Piotrem Czają i honorowymi przewodniczącymi prof. Stanisławem Mitkowskim, prof. Kazimierzem Matlem; władze Miasta Piotrkowa Trybunalskiego na czele z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem i władze Starostwa Powiatowego ze Starostą Stanisławem Cubałą. W szczególny sposób powitano i podziękowano przedstawicielom wszystkich sponsorów, dzięki którym można było ten koncert zorganizować łącznie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Kultury na czele z panią dyrektor Elżbietą Łągwą-Szelągowską współorganizatora koncertu. I na zakończenie tej części nastąpił najbardziej oczekiwany moment zaproszenia na scenę zaprzyjaźnionych z publicznością i drogich naszym sercom artystów.

Część artystyczną poprowadził maestro Wiesław Ochman wybitny śpiewak operowy i jednocześnie doskonały konferansjer. Zaczęły z estrady spływać najpiękniejsze arie operetkowe, pieśni wiedeńskie i neapolitańskie. Dynamiczne i pełne temperamentu wykonania poszczególnych partii wspaniałych utworów wypełniały salę i przenikały do każdego widza. Wywoływały radość okazywaną gromkimi brawami. Budziły wspomnienia z czasów studiowania w Alma Mater i grona profesorów, którzy przekazywali z wiedzą techniczną umiejętności budowania strategii życia w warunkach ciągle zmieniającej się gospodarki narodowej. Jego opowiadania pełne humoru przybliżały epizody z życia sławnych osób świata teatru muzycznego i publicznego. Z niebywałą wyobraźnią spotkało się wykonanie Ballady o Piotrkowie Trybunalskim. Publiczność wiwatowała burzą oklasków. Jak wspaniała była komunikatywność pomiędzy wykonawcami a publicznością należy wspomnieć także o epizodzie, kiedy po zaśpiewanej operetce zeszła ze sceny Renata Dobosz i zaprosiła do tańca prof. Kazimierza Matla. Widownia zaszalała kolejną falą braw. Wiesław Ochman, jako wybitny artysta i człowiek pomimo rozlicznych obowiązków potrafi utrzymywać więzi koleżeńskie z czasów studenckich, czego dowodem były przyjazdy na zaproszenie kolegi z czasów studiowania w AGH mgr inż. ceramika Stanisława Dygudy. We wrześniu 2008 r. wystąpił z koncertem w Klasztorze oo Bernardynów w Piotrkowie Tryb., a kilka miesięcy później w Rozprzy. Po tamtych koncertach Koło doznało efektu synergii w działalności stowarzyszeniowej, nie tylko w przenośni OZE (Odnawialne Źródła Energii) życiowej. Koło nabrało rozmachu i przyjmując nazwę Koło Trybunalskie przyczyniło się do znacznego rozgłosu działalności Stowarzyszenia Wychowanków AGH w całym regionie byłego województwa piotrkowskiego.  Duże zainteresowanie koncertem, wspaniała publiczność i sala koncertowa dobrze oceniona przez maestro Wiesława Ochmana sprawiły, że sam zadeklarował wolę ponownego wystąpienia w naszym mieście, o ile takie zaproszenie wystosujemy. Chcemy nadmienić, że dobrą okazją do zorganizowania kolejnego koncertu dla mieszkańców może być 20 lecie działalności Koła Stowarzyszenia Wychowanków AGH, które będziemy organizować w przyszłym 2019 roku -Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości Państwa.

Płomienne podziękowania i gratulacje wygłosił pod adresem wykonawców, władz miasta i organizatorów Koncertu Przewodniczący Zarządu Głównego AGH prof. Piotr Czaja. Na zakończenie wręczył piękną wiązankę kwiatów dla artystów. Po gromkich brawach okolicznościowe podziękowanie i upominki jubileuszowe zarówno dla artystów jak i gości z Krakowa wręczał Prezydent Miasta Piotrkowa Tryb. Krzysztof Chojniak. Do tak harmonijnego akordu zakończenia Koncertu również dobrze byli przygotowani organizatorzy. Wyznaczona czwórka przedstawicieli Koła z wdziękiem wkroczyła na scenę z okazałymi wiązankami kwiatów i w świetnej atmosferze wręczyli: Wiesławowi Ochmanowi – Ewa Cłapa, Renacie Dobosz – Bolesław Herudziński, Justynie Dyla – Antoni Rek, Halinie Mansarlińskiej – Andrzej Rorat. Artyści w podziękowaniu za wyjątkowo uroczą atmosferę panującą na widowni wykonali na bis we wspólnym śpiewie Balladę o Piotrkowie.

Zamiar okazał się trafiony, a zainteresowanie koncertem było tak duże, że przerosło wyobrażenia i możliwości pomysłodawców. Wiele osób chętnych nie mogło wziąć w nim udziału, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc. Natomiast Ci, którzy byli na koncercie dzielą się bardzo pozytywnymi wrażeniami i dziękują za zorganizowanie tego koncertu. Wśród widzów ze środka sali popisy artystyczne obserwowała również małżonka Naszego Maestro Krystyna Ochman w towarzystwie najstarszego, bo prawie 95 letniego Apoloniusza Anszpergera, melomana i członka chóru Pasjonata Uniwersytetu Trzeciego Wieku Miejskiego Centrum Kultury z Bełchatowa oraz najmłodszej melomanki Edyty wnuczki Stanisława Dygudy – buzie tryskające zachwytem sięgającym zenitu radości. W podobnym stylu o wielkim zachwycie występem wypowiedziała się do kamery i jest to umieszczone wraz z fragmentami utworów pod adresem: 25 09 2017 TV PIOTRKOW – You Tube. Potwierdziły to też swobodne wypowiedzi oraz opinie podczas spotkania przy kawie i przygotowanym poczęstunku dla artystów i gości w Galerii MOK.

Jeden komentarz do “TRYBUNALSKIE KOŁO STOWARZYSZENIA WYCHOWANKÓW AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ DLA MIESZKAŃCÓW PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO W ROKU OBCHODÓW 800-LECIA MIASTA”

  1. Treść artykułu bardzo podoba się prof. Piotrowi Czaji i poprosił o szybkie przygotowanie go do publikacji w naszym periodyku VIVAT AKADEMIA. Jestem przekonany, że dzięki tak doskonałemu wyreżyserowaniu i osiągnięciu wyjątkowo efektownej eksplozji radości objawionej w finale wspólnym śpiewaniem Ballady o Piotrkowie, koncert osiągnie w końcowym podsumowaniu Jubileuszu 800-lecia Piotrkowa wysoką lokatę.

Możliwość komentowania została wyłączona.