O tym, że działania na rzecz czystego powietrza są w Piotrkowie konieczne nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. W styczniu 2025 roku wreszcie wejdzie w życie na terenie województwa łódzkiego Uchwała antysmogowa zaostrzająca wymagania co do używania piecy pozaklasowych w celach grzewczych. Władze Piotrkowa Trybunalskiego nie wykorzystały możliwości wsparcia mieszkańców w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła. Samorząd Piotrkowa pod kierownictwem ówczesnego Prezydenta Miasta Pana Krzysztofa Chojniaka nie złożył nawet wniosku o 100% dotację na wymianę piecy przez mieszkańców. Słabo wygląda też wsparcie w pozyskaniu dofinansowania instalacji OZE zarówno na posesjach prywatnych, jak też na obiektach użyteczności publicznej. Po ostatnich wyborach samorządowych w Piotrkowie Trybunalskim doszło do zmiany na stanowisku Prezydenta Miasta. Mieszkańcy oczekują także zmian w podejściu do zarządzania miastem i rozwiązywaniu wielu zaległych spraw. Liczą na dialog i współpracę której tak często wcześniej brakowało.
W dniu 27 sierpnia 2024 grupa mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego spotkała się z Panem Prezydentem Juliuszem Wiernickim i Wiceprezydentem Piotrem Kulbatem. Celem spotkania było przekonanie władz miasta do podjęcia starań o większe wykorzystanie OZE z korzyścią dla mieszkaców.
Ze strony mieszkańców w spotkaniu uczestniczyli: Agnieszka Chojnacka-Radna Rady Miasta, Mariusz Maciołek- Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Ewa Cłapa, Bogdan Chrzanowski, Marcin Kołodziejczyk. Spotkanie do którego udało się doprowadzić było wynikiem wizyty w/w mieszkańców i Pana Adriana Bustos Alfaro w jednym ze znaczących ośrodków naukowych w Krakowie. Wyjazd i spotkanie z naukowcami nastąpiło w wyniku osobistych kontaktów w/w osób. Z wielką radością przyjęto iż naukowcy chętnie podejmą współpracę z takim miastem jak Piotrków Trybunalski w dziedzinie OZE, zwłaszcza w momencie ubiegania się o znaczący grant z programu LIFE. Wszelkie dokumenty związane z rozpoczęciem współpracy z jednostką naukową w dziedzinie OZE, zostały przesłane na ręce Pana Prezydenta Juliusza Wiernickiego.
Program LIFE to instrument finansowy UE na rzecz środowiska i działań w dziedzinie klimatu. Skorzystanie z udziału w projekcie przyczyni się do przygotowania mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego do wdrożenia mechanizmu ETS 2 w 2027r. Systemy ETS1 i ETS2 będą funkcjonowały osobno do 2023r, następnie zostaną połączone. (ETS to Europejski System Handlu Emisjami). System ETS 2 obejmie emisje na wczesnych etapach łańcucha dostaw i będzie dotyczył użytkowników końcowych, takich jak gospodarstwa domowe czy użytkownicy samochodów. W tym systemie nie przewiduje się darmowych uprawnień do emisji. Wszystko to oznacza m.in. znacząco większe koszty ogrzewania mieszkań, domów i innych obiektów w sytuacji stosowania źródeł ciepła nie należących do kategorii źródeł odnawialnych. Stąd istnieje pilna potrzeba wdrożenia wszelkich działań związanych z maksymalnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w połączeniu z intensyfikacją prac termomodernizacyjnych i wymianą taboru.
Piotrków Trybunalski został zaproszony jako partner do udziału w projekcie pt. „Wspieranie sieci ciepłowniczych i chłodniczych” którego celem jest opracowanie kompleksowego planu transformacji energetycznej w oparciu o wykorzystanie energii geotermalnej i innych odnawialnych źródeł energii, ponowne wykorzystanie starych obiektów naftowych i gazowych, a także modernizację istniejącej infrastruktury. Dzięki udziałowi w projekcie władze miasta uzyskają dokumenty wynikowe pozwalające na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej przy staraniu się o dotacje związanez zakresem objętym badaniem. Istotne jest to że udział w projekcie nie obciąża finansowo partnera jakim może się stać samorząd miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Prezydent pomimo postawienia mieszkańcom zarzutu o chęć zbijania „kapitału politycznego” przekazał stosowną dokumentację do właściwej (choć nie ujawnił do jakiej) komórki organizacyjnej Urzędu Miasta. Pomimo ewidentnie nieprzychylnego nastawienia Prezydenta Miasta ma nadzieję na pozytywny finał sprawy, a przede wszystkim na otwarcie się samorządu na inicjatywy mieszkańców.
Opracowała: Ewa Cłapa