Nowe dane Instytutu Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazują, że w Polsce aż 33 miliony ludzi mieszka w miejscach, gdzie poziom zanieczyszczeń powietrza przekracza normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) co może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych.
Smog w Polsce nie jest tylko problemem w dużych miastach. W mniejszych miejscowościach, zwłaszcza w małych miastach i na wsi, poziom zanieczyszczeń powietrza jest także bardzo wysoki, szczególnie w okresie grzewczym.
Z danych wynika, że w 2023 roku około 25% polskich miast miało problem z przekraczającym normy stężeniem PM2,5. Planowane są szeroko zakrojone akcje edukacyjne, intensyfikacja prac związanych z monitorowaniem stanu powietrza, wdrożenie programów pomocowych na termomodernizację budynków i likwidację niskiej emisji.
W Piotrkowie Trybunalskim podjęta została oddolna, obywatelska inicjatywa opracowania projektu Uchwały Rady Miasta zobowiązującej Prezydenta Miasta do podjęcia szeregu działań w celu zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń powietrza, a także wdrożenia działań ograniczających narażanie mieszkańców na skutki działań zwiększających zagrożenia związane ze smogiem.