Jak rozumiem „innowacje”

Innowacje najczęściej kojarzą się z nowinkami technicznymi, wynalazkami, postępem technologicznym. Nic dziwnego, że nie dostrzegamy innowacji jako pola działania osobistego, czegoś, co możemy wdrożyć sami i co dotyczy nas samych – naszego życia, pracy.  W  wymiarze indywidualnym innowacja to otwartość i odwaga myślenia wciąż w kategoriach „Zrób to lepiej” lub „Zrób to inaczej”. Dotyczy to nie tylko poszukiwania  sukcesu w zmianie technologii, ale także w zmianie sposobu myślenia, organizowania pracy i zarządzania.

Wynalazki, postęp, innowacje to słowa kojarzące się z rozwojem i postępem.

Kolejny okres programowania ma być ukierunkowany na rozwój nowych technologii i innowacyjności. Warto rozejrzeć się wokół, zastanowić się nad otaczającą nas rzeczywistością, pomyśleć o tym jakie są nasze potrzeby i oczekiwania.

Wynalazki mają nam służyć. Praktycznie nie ma dnia abyśmy nie usłyszeli za pośrednictwem mediów o kolejnym wynalazku. Słyszymy o opracowanych nowych recepturach medycznych, materiałach budowlanych, urządzeniach, programach komputerowych. Dowiadujemy się o innowacyjnych metodach leczenia, nauczania, terapiach…

Słyszymy o tym i często mamy nadzieję, że te odkrycia ułatwią nam życie, pomogą w odzyskaniu zdrowia lub pomogą naszym najbliższym.

Często upływa wiele czasu od momentu ogłoszenia o wynalazku do momentu wdrożenia. Nie zawsze wynalazcy są w stanie przebić się przez gąszcz przepisów, często poprzestają na produkcji „garażowej”.

Polska myśl naukowa i polska wynalazczość zasługuje na szczególna troskę. Warto zainwestować w tą sferę gospodarki. Przyniesie to korzyści finansowe, ale co najważniejsze, korzyści społeczne.

Poniżej linki ilustrujące ciekawe wynalazki.

 1. Cyber OKO – kliknij tutaj